Δραστηριότητα που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της επιμορφωτικής συνάντησης για τη Φυσική Α’ Γυμνασίου.

Η ζύγιση αντικειμένων μικρής μάζας με τον αυτοσχέδιο ζυγό ισορροπίας των μαθητών απαιτεί τη χρήση σταθμών ορισμένης μάζας προκειμένου να επιτευχθεί ισορροπία. Εναλλακτικά των σταθμών ισορροπίας που διατίθενται στο σχολικό εργαστήριο Φυσικής, για ζύγιση αντικειμένων μικρής μάζας μπορούν να χρησιμοποιηθούν αυτοσχέδια σταθμά ή και κέρματα, δεδομένου ότι η μάζα τους είναι γνωστή (σε αυτόν τον σύνδεσμο μπορείτε να αναζητήσετε τη μάζα κερμάτων του ευρώ). Επιπλέον, η ζυγοστάθμιση του αυτοσχέδιου οργάνου μπορεί να πραγματοποιηθεί με τη χρήση της εφαρμογής protractor (διατίθεται δωρεάν σε κινητές συσκευές με λογισμικό Android), με συνέπεια στην ακρίβεια της μέτρησης (Εικόνα 1).

Εικόνα 1

Για τις ανάγκες της επιμορφωτικής συνάντησης ως προτεινόμενα σταθμά ισορροπίας χρησιμοποιήθηκαν σύνολα διαφορετικού αριθμού ζυμαρικών (Εικόνα 2). (Λόγω βιομηχανικής παραγωγής όλα τα ζυμαρικά έχουν περίπου την ίδια μάζα μεταξύ τους, συνεπώς αρκεί η ζύγιση της μάζας ενός ζυμαρικού και η επιλογή επιθυμητού αριθμού για τη δημιουργία του σταθμού).

Εικόνα 2