Στις 7 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο χώρο του ΕΚΦΕ Κορινθίας η Α’ φάση του διαγωνισμού EUSO 2020 (τοπικός διαγωνισμός). Συμμετείχαν 8 ομάδες, από ισάριθμα Λύκεια του νομού.

Συγκεκριμένα, διαγωνίστηκαν:

• Από το 1ο ΓΕΛ Κορίνθου οι Ευαγγελία Βενετσάνου, Ιωάννα Ζορμπά και Ελένη Μούγκουλη.
  • Από το 3ο ΓΕΛ Κορίνθου οι Γεώργιος Δημητριάδης, Βασίλειος Ζιάγκος και Σοφία Μπερδούση.
  • Από το 4ο ΓΕΛ Κορίνθου οι Σταύρος Διονυσόπουλος, Άγγελος Πιτσίκος και Ηλιάνα-Μαρία Στεργίου.
  • Από το ΓΕΛ Λουτρακίου οι Κατερίνα-Ελισάβετ Βλάσση, Θεόδωρος Μίχας και Μυρτώ Τσούλια.
  • Από το ΓΕΛ Αριστοτέλειο οι Βασίλειος Μπούφας, Άγγελος Παπαδήμας και Ελευθέριος-Βλάσιος Παπανίκος.
  • Από το 1ο ΓΕΛ Κιάτου οι Βασίλειος Ιωάννου, Αναστάσιος Σανιδάς και Κωνσταντίνος Χριστοδούλου.
  • Από το ΓΕΛ Βέλου οι Παρασκευή Τζελέπη, Αγγελική Τσιούτση και Ιωάννης Χρυσικόπουλος.
  • Από το ΓΕΛ Ξυλοκάστρου οι Ευγενία Δημητρέλη, Παρασκευάς-Σωτήριος Μπερτσεκάς και Άγγελος Στούκας.

Οι μαθητές από όλα τα σχολεία έδειξαν την αγάπη τους για τις φυσικές επιστήμες και διαγωνίστηκαν με ήθος.

Από τους συμμετέχοντες, μεγαλύτερη βαθμολογία συγκέντρωσε το 1ο ΓΕΛ Κιάτου, το οποίο και θα εκπροσωπήσει το νομό στην επόμενη φάση του διαγωνισμού EUSO.

Επίσης, με την επίδοσή τους ξεχώρισαν το 4ο ΓΕΛ Κορινθίας και το ΓΕΛ Ξυλοκάστρου, και κατέλαβαν τη δεύτερη και τρίτη θέση, αντίστοιχα.

Θα ήθελα να ευχηθώ επιτυχία στο 1ο ΓΕΛ Κιάτου για την επόμενη φάση του διαγωνισμού. Πιστεύω ειλικρινά όμως ότι όλες οι ομάδες ήταν κερδισμένες, καθώς όλοι συμμετείχαν σε αυτή τη γιορτή των φυσικών επιστημών. Γι’ αυτό θα ήθελα να συγχαρώ όλους τους μαθητές, από όλες τις ομάδες που συμμετείχαν.

Θα ήθελα ακόμα να ευχαριστήσω τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς που, με θυσία του προσωπικού τους χρόνου, προετοίμασαν τους μαθητές για το διαγωνισμό, τους συνόδευσαν στο ΕΚΦΕ την ημέρα διεξαγωγής του και γενικότερα, στήριξαν το διαγωνισμό και το ΕΚΦΕ Κορινθίας.

Το ΕΚΦΕ Κορινθίας θα ήθελε επίσης να ευχαριστήσει:

• την Κλεοπάτρα Μανουσάκη, Φυσικό, υπεύθυνη ΕΚΦΕ Αργολίδας και την Ελένη Παλούμπα, Χημικό, υπεύθυνη ΕΚΦΕ Λακωνίας, για τη συνεργασία στην επιλογή των θεμάτων.
  • τον Κωνσταντίνο Γρίβα, Φυσικό, συντονιστή εκπαιδευτικού έργου ΠΕ04 και Μιχάλη Παπακαλοδούκα, Φυσικό, πρώην υπεύθυνο ΕΚΦΕ Κορινθίας, για την επιτήρηση και την αξιολόγηση των ομάδων στη Φυσική και τη Χημεία, αντίστοιχα.
  • το Δημήτρη Τσήρο, Φυσικό, πρώην υπεύθυνο ΕΚΦΕ Κορινθίας, για τα κεράσματα των μαθητών.

Ο υπεύθυνος ΕΚΦΕ Κορινθίας,

Κωνσταντίνος Βενέτης

Φωτογραφίες από το διαγωνισμό:

Τρεις γενιές του ΕΚΦΕ σε έναν διαγωνισμό…