Το Σάββατο 09-12-2023, στις εγκαταστάσεις του Ε.Κ.Φ.Ε. Κορινθίας, ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση (Τοπικός διαγωνισμός) του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού για συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών – EOES 2024. Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 8 ομάδες μαθητών Α΄ και Β΄ Λυκείου, από ισάριθμα Λύκεια του νομού Κορινθίας. Συγκεκριμένα διαγωνίστηκαν οι εξής ομάδες:

• 1ο ΓΕΛ Κορίνθου: Καρσιώτη Ευγενία, Κόλλια Ελευθερία και Ρούκη Αλεξάνδρα.
  • 2ο ΓΕΛ Κορίνθου: Κιούσης Δημήτριος, Λάμπρου Δημήτριος και Παπαδημητρίου Βασιλική.
  • 3ο ΓΕΛ Κορίνθου: Γιάνναρη Μαρίνα, Κανδύλη Θέκλα και Λιάπτση Αγγελική.
  • 4ο ΓΕΛ Κορίνθου: Ευαγγέλου Δημήτριος, Σωμαρίππας Νικόλαος και Τσίλης Στυλιανός.
  • Αριστοτέλειο Κορινθιακό Εκπαιδευτήριο: Βελέντζας Μιχαήλ, Κοροβέσης Χρήστος-Παναγιώτης και Μπινιάρη Γεωργία.
  • Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Λεχαίου: Γρίσπου Αικατερίνη και Μπορντεϊάν Σοφία
  • ΓΕΛ Λουτρακίου: Καλέσης Δημήτριος, Λιακοπούλου Θεοδώρα και Πάνος Παναγιώτης.
  • ΓΕΛ Ξυλοκάστρου: Γιαννακούλης Περικλής, Καταγάς Παρασκευάς και Λαγογιάννης Θεόδωρος.

Στους συνδέσμους που ακολουθούν μπορείτε να δείτε τα θέματα του διαγωνισμού, ανά γνωστικό αντικείμενο.

Φυσική

Χημεία

Βιολογία

Οι ομάδες που σημείωσαν συνολικά τη μεγαλύτερη επίδοση και στα τρία γνωστικά αντικείμενα (Φυσική, Χημεία, Βιολογία) είναι :

1η θέση: Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Λεχαίου

2η θέση: 2ο ΓΕΛ Κορίνθου

3η θέση: 3ο ΓΕΛ Κορίνθου

Ανά γνωστικό αντικείμενο, οι ομάδες που διακρίθηκαν είναι:

Φυσική

1η θέση: 3ο ΓΕΛ Κορίνθου

2η θέση: 1ο ΓΕΛ Κορίνθου

3η θέση: 2ο ΓΕΛ Κορίνθου, Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Λεχαίου (ισοβαθμία)

Χημεία:

1η θέση: ΓΕΛ Λουτρακίου

2η θέση: Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Λεχαίου

3η θέση: 2ο ΓΕΛ Κορίνθου

Βιολογία:

1η θέση: 1ο ΓΕΛ Κορίνθου

2η θέση: Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Λεχαίου

3η θέση: 2ο ΓΕΛ Κορίνθου

Θα θέλαμε να συγχαρούμε όλες τις ομάδες για το ενδιαφέρον και τη συμμετοχή τους στον διαγωνισμό και να ευχηθούμε στο Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Λεχαίου να έχει επιτυχία στην επόμενη φάση του διαγωνισμού (Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός) που θα διεξαχθεί στην Αθήνα, στις 27-01-2024.

Το Ε.Κ.Φ.Ε. Κορινθίας θα ήθελε να ευχαριστήσει όλους τους εμπλεκόμενους εκπαιδευτικούς για τη στήριξη τους στον διαγωνισμού και την προετοιμασία των ομάδων, σε βάρος του προσωπικού τους χρόνου. Επίσης, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα τον Μιχάλη Παπακαλοδούκα, Φυσικό, πρώην υπεύθυνο του Ε.Κ.Φ.Ε. Κορινθίας, για τη συμβολή του στα θέματα Φυσικής, την επιτήρηση και την αξιολόγηση των ομάδων. Τέλος, ευχαριστούμε τον Δήμο Λουτρακίου – Περαχώρας – Αγίων Θεοδώρων, για τα κεράσματα των μαθητών.

Φωτογραφικό υλικό από τις διαγωνιζόμενες ομάδες