Το Σάββατο 10-12-2022 πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Ε.Κ.Φ.Ε. Κορινθίας η πρώτη φάση του διαγωνισμού EOES 2023 (τοπικός διαγωνισμός).

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 9 τριμελείς ομάδες μαθητών Β’ Λυκείου, από ισάριθμα Λύκεια της Κορινθίας.

Συγκεκριμένα, διαγωνίστηκαν:

• Από το 1ο ΓΕΛ Κορίνθου οι Δημήτριος Τζαναβάρας, Δημήτριος Δρούσκας και Θεοφάνης Μαρδίκης.
  • Από το 2ο ΓΕΛ Κορίνθου οι Γεώργιος Ρούσης, Γεώργιος Τσίτρος και Βασιλική Χουρσαλά.
  • Από το 3ο ΓΕΛ Κορίνθου οι Μαρία Βιδάλη, Μαρία Βενετσάνου και Μελίνα-Μαρία Καραγεωργίου.
  • Από το 4ο ΓΕΛ Κορίνθου οι Πέτρος Μανιφάβας, Χρήστος Μαντζιάρης και Ελένη Νάστα.
  • Από το Γυμνάσιο-ΛΤ Λέχαιου οι Πέτρος-Αναστάσιος Γκιώνης, Αναστασία Κόλλια και Ανάργυρος Παπασταμόπουλος.
  • Από το Αριστοτέλειο Κορινθιακό Εκπαιδευτήριο οι Ιάσων Παπανικολάου, Βασιλική Σαραμάντη και Σοφία Τσιωτάκη.
  • Από το ΓΕΛ Λουτρακίου οι Αναστάσιος Φράγκος, Δανάη Σταυρακούδη και Παναγιώτης Γλυκοφρύδης.
  • Από το 1ο ΓΕΛ Κιάτου οι Δημήτριος Αλεξόπουλος, Παρασκευή Κουφοπούλου και Κωνσταντίνος Πετρόπουλος.
  • Από το ΓΕΛ Ξυλοκάστρου οι Ιωάννης Παπαχριστόπουλος, Παναγιώτα Ρόδη και Κωνσταντίνος Σπηλιώτης.

Πολλές ομάδες εμφανίστηκαν να είναι ισχυρότερες σε κάποιο από τα τρία αντικείμενα που διαγωνίστηκαν, οπότε διακρίθηκαν σε αυτό το αντικείμενο. Τελικά, τη μεγαλύτερη βαθμολογία συγκέντρωσε η ομάδα που είχε την πιο ισορροπημένη παρουσία και στα τρία αντικείμενα.

Συγκεκριμένα, οι ομάδες που πέτυχαν τη μεγαλύτερη επίδοση ήταν:

1η θέση: ΓΕΛ Ξυλοκάστρου.

2η θέση: 1ο ΓΕΛ Κορίνθου.

3η θέση: ΓΕΛ Λουτρακίου.

Οι ομάδες που διακρίθηκαν ανά αντικείμενο ήταν:

Βιολογία

1η θέση: 1ο ΓΕΛ Κορίνθου

2η θέση: ΓΕΛ Ξυλοκάστρου

3η θέση: ΓΕΛ Λουτρακίου

Φυσική:

1η θέση: 2ο ΓΕΛ Κορίνθου

2η θέση: Γυμνάσιο-ΛΤ Λέχαιου

3η θέση: ΓΕΛ Ξυλοκάστρου

Χημεία:

1η θέση: 3ο ΓΕΛ Κορίνθου

2η θέση: ΓΕΛ Λουτρακίου

3η θέση: ΓΕΛ Ξυλοκάστρου-4ο ΓΕΛ Κορίνθου (ισοβαθμία)

Θα θέλαμε να συγχαρούμε τους μαθητές από όλες τις ομάδες για τη συμμετοχή τους, για το ενδιαφέρον που δείχνουν στις Φυσικές Επιστήμες και να τους ευχηθούμε καλή σταδιοδρομία.
Θα θέλαμε επίσης να ευχηθούμε επιτυχία στο ΓΕΛ Ξυλοκάστρου στην επόμενη φάση του διαγωνισμού.

Το Ε.Κ.Φ.Ε. Κορινθίας θα ήθελε να ευχαριστήσει τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς που στήριξαν το διαγωνισμό και προετοίμασαν τις ομάδες σε βάρος του προσωπικού τους χρόνου.

Το Ε.Κ.Φ.Ε. Κορινθίας θα ήθελε επίσης να ευχαριστήσει:

• την Ελένη Παλούμπα, Χημικό, υπεύθυνη Ε.Κ.Φ.Ε. Λακωνίας, για τα θέματα Χημείας.
  • τον Κωνσταντίνο Γρίβα, Φυσικό, συντονιστή εκπαιδευτικού έργου ΠΕ04 και την Άννα Παπαδοπούλου, Φυσικό, συνεργάτη του Ε.Κ.Φ.Ε. Κορινθίας, για την επιτήρηση και την αξιολόγηση των ομάδων στη Χημεία και τη Φυσική, αντίστοιχα.
  • το Δημήτρη Τσήρο, Φυσικό, πρώην υπεύθυνο Ε.Κ.Φ.Ε. Κορινθίας, για τα κεράσματα των μαθητών.