Ο τοπικός διαγωνισμός EUSO 2020 θα διεξαχθεί στους χώρους του ΕΚΦΕ στο Γυμνάσιο Ισθμίας το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2019.

Ώρα προσέλευσης των ομάδων: 9:00 π.μ.

Ώρα έναρξης: 9:30 π.μ.

Ώρα λήξης: 1:00 μ.μ.

Κάθε σχολείο του νομού Κορινθίας μπορεί να συμμετάσχει με μια ομάδα τριών μαθητών. Οι ομάδες των μαθητών που θα συμμετάσχουν στο διαγωνισμό, θα κληθούν να διεξάγουν πειραματικές δραστηριότητες Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας και να παραδώσουν μια εργαστηριακή αναφορά για κάθε μάθημα.

Κατά την προσέλευσή τους οι ομάδες των μαθητών πρέπει να κρατούν στυλό, μολύβι, χάρακα και κομπιουτεράκι.

Η αξιολόγηση των ομάδων θα γίνει με βάση τα παρακάτω κριτήρια:

• τη δυνατότητα μελέτης και εφαρμογής οδηγιών σε εργαστηριακό περιβάλλον,

• την αρμονική συνεργατική λειτουργία σε όλα τα στάδια της διαδικασίας.

• την ορθή εκτέλεση του πειράματος και λήψη των δεδομένων, την σωστή επεξεργασία και την ακρίβεια στην εύρεση αποτελεσμάτων – διεξαγωγή συμπερασμάτων.

Οι μαθητές που θα συμμετάσχουν στην Τοπική φάση του Διαγωνισμού αναμένεται να είναι εξοικειωμένοι με τα ακόλουθα όργανα και διατάξεις:

Α. ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΦΥΣΙΚΗΣ

• Μετροταινία, χάρακας, διαστημόμετρο, μικρόμετρο, μοιρογνωμόνιο, νήμα στάθμης, αεροστάθμη.

• Διάφοροι τύποι θερμόμετρων, ογκομετρικός κύλινδρος, δυναμόμετρο, ηλεκτρονικός ζυγός, ηλεκτρονικό χρονόμετρο, ελατήρια.

• Διάταξη φωτοπυλών για τον υπολογισμό χρόνου διέλευσης από μια φωτοπύλη, χρονική διάρκεια ανάμεσα σε δύο φωτοπύλες και περίοδο ταλάντωσης.

• Ψηφιακό πολύμετρο και χρήση του στη μέτρηση ηλεκτρικού ρεύματος, τάσης, αντίστασης.

• Τροφοδοτικό χαμηλών – υψηλών τάσεων.

Β. ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΧΗΜΕΙΑΣ

• Ηλεκτρονικός ζυγός ακριβείας, μαγνητικός αναδευτήρας ή ράβδος ανάδευσης.

• Χρήση ογκομετρικών οργάνων, όπως: ογκομετρική φιάλη χωρητικότητας 50 έως 1000 mL, σιφώνια πληρώσεως και μετρήσεως (χωρητικότητα 1 έως 100mL), αναρροφητήρες (πουάρ) τριών βαλβίδων, ογκομετρικός κύλινδρος χωρητικότητας 10 έως 1000 mL, προχοϊδα και απλών ογκομετρικών σκευών καθημερινής χρήσης όπως: βαθμονομημένα δοχεία, σταγονόμετρα, σύριγγες.

• Χρήση πεχαμέτρου, πεχαμετρικού χαρτιού και δεικτών.

• Διάφοροι τύποι θερμόμετρων.

• Λύχνος θέρμανσης, υδατόλουτρο, υδροβολέας, σπάτουλα μεταφοράς στερεών, ύαλος ωρολογίου, δοκιμαστικοί σωλήνες, πυκνόμετρο.

• Γυάλινο χωνί και κατασκευή ηθμού.

• Φυγοκεντρική συσκευή.

• Συσκευή Hoffmann.

Γ. ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ

• Εξοικείωση με τα συστήματα μεγέθυνσης, εστίασης και φωτισμού του οπτικού μικροσκοπίου.

• Προετοιμασία μικροσκοπικού παρασκευάσματος, χρώση βιολογικού παρασκευάσματος.

• Ανίχνευση, ταυτοποίηση και ταξινόμηση μικροσκοπικών δομών, απεικόνιση του παρατηρούμενου παρασκευάσματος σε φύλλο εργασίας με περιγραφή των δομών και αναφορά στη μεγέθυνση.

• Αντικειμενοφόρες πλάκες και καλυπτρίδες, εξοικείωση με περιεχόμενο κασετίνας εργαλείων μικροσκοπίας.

• Ογκομετρική πιπέτα, τρυβλίο Petri.

• Ηλεκτρονικός ζυγός.

• Δοκιμαστικοί σωλήνες, ογκομετρικά δοχεία διαφόρων μεγεθών.

Δ. ΓΕΝΙΚΑ

Πέρα από τα όργανα και τις διατάξεις οι μαθητές αναμένεται να μπορούν να επεξεργαστούν και να παρουσιάσουν πειραματικά δεδομένα και συγκεκριμένα να είναι σε θέση να:

• καταγράφουν δεδομένα σε πίνακα μετρήσεων.

• στρογγυλοποιούν τα δεδομένα στην κατάλληλη θέση.

• κατασκευάζουν σε χαρτί μιλιμετρέ διαγράμματα για τη γραφική απεικόνιση των πειραματικών δεδομένων.

• χρησιμοποιούν τα διαγράμματα που δημιούργησαν για να υπολογίσουν από τα γραφήματα:

α) τιμές μεγεθών π.χ τα σημεία της τομής της ευθείας με τους άξονες,

β) την κλίση πειραματικής ευθείας,

γ) εμβαδόν χωρίου που περικλείεται από τμήμα του γραφήματος, τον οριζόντιο άξονα και δύο ευθείες κάθετες σ’ αυτόν.

• υπολογίζουν το σφάλμα υπολογισμού και το ποσοστό του σφάλματος αν γνωρίζουν την τιμή αναφοράς του μεγέθους.

Αναλυτικές οδηγίες καθώς και τους πλήρεις όρους του διαγωνισμού θα βρείτε στην προκήρυξη της ΠΑΝΕΚΦΕ, εδώ.